Jaki dysk przenośny wybrać?

Zastanawiasz się nad tym, jaki dysk przenośni wybrać? Wybór na rynku jest szeroki i z każdym kolejnym miesiącem drastycznie wzrasta, a wszystko to ze względu na zmieniający się w dzisiejszych czasach sposób przechowywania informacji. Dziś częściej zamiast zeszytów i notesów, stosuje się pliki w notatniku lub wordzie. Zdjęcia nie są wywoływane, a przechowywane na dysku. Podobnie jest z muzyką, którą kiedyś mieliśmy na kasetach oraz z filmami. Stąd tak duża popularność dysków przenośnych, która pociąga za sobą wzrost ich produkcji. Podpowiadamy, jak się w tym szerokim asortymencie nie pogubić i jaki dysk przenośni wybrać.

Co to właściwie jest dysk przenośny?

Zwany również dyskiem zewnętrznym – dysk przenośny jest nośnikiem danych, który pozwala nam przenosić je i udostępniać na różnego rodzaju urządzeniach. Znajduje się w specjalnej obudowie, jaka wyposażona jest w interfejs USB 2.0 lub nawet nowszy, w zależności od wybranego modelu. Takie urządzenia pamięci masowej przenośnej zasilane są z portu USB. Wzrasta popularność dysków, które wyposażone są w nośniki talerzowe albo ewentualnie hybrydowe. Spada natomiast popularność dysków przenośnych SSD. Najczęściej spotykana pojemność to 512 GB, 1 Tb, 2 TB i więcej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zastanawiając się nad tym, jaki dysk przenośny wybrać, warto jest zwrócić uwagę na to, do czego dysk będzie przez nas wykorzystywany. Jeśli będziemy w stanie określić, którą czynność wykonywać będziemy najczęściej, ułatwi nam to wybór dysku przenośnego, jaki dopasowany będzie do naszych potrzeb. Dla ułatwienia dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytania:

– Czy dysk przenośny będzie nam potrzebny do przenoszenia dużej ilości danych pomiędzy różnymi urządzeniami?

– Dysk przenośny będzie dla nas miejscem zmiennej ilości plików, czy stałym zestawem kopii zapasowych plików?

– Dla odciążenia dysku urządzenia (komputer, laptop)?

Jeśli na pierwsze pytanie odpowiedziałeś tak, zainwestuj w dysk przenośny mniejszego rozmiaru. Do wyboru masz dyski zewnętrzne 2,5 calowe oraz 3,5. Dla Ciebie idealne będą te 2,5 calowe. Drugi przypadek sprawdza się w formie zewnętrznych dysków, które pozostają raczej w jednym miejscu.

Dla tych, których interesuje gromadzenie na dysku kopii zapasowych, poleca się dyski o większej pojemności, by zawartość mogła być swobodnie zmniejszana. W przypadku tych, którzy dysk przenośny traktują, jak dodatkowego pendrive’a, jednak większego, raczej zaleca się oszczędzenie i wybranie mniejszej pojemności.

Nie zapomnij o tym!

Nim podejmiesz ostateczną decyzją, jaki dysk przenośny wybrać, zapoznaj się z tym, jaki jest bufor dysku. To ważna, a często pomijana przez kupujących kwestia. Upewnij się co do jakości wykonania obudowy, byś nie musiał się martwić uszkodzeniem dysku i dla własnego bezpieczeństwa finansowego zadbaj również o to, by na dysk przenośny była odpowiednia gwarancja.