Czy opłaca się kupić drukarkę atramentową?

Drukarka stała się jednym z urządzeń niezbędnych nie tylko w pracy, ale coraz częściej także w domach. Obecnie bowiem większość spraw załatwia się za pośrednictwem Internetu i często zachodzi konieczność drukowania przysłanych dokumentów. Jednakże wybór odpowiedniej drukarki nie jest łatwym zadaniem, między innymi z powodu bardzo dużej ich ilości na rynku. Zazwyczaj pytaniem, jakie zadają sobie zainteresowani zakupem drukarki jest to, czy wybrać model atramentowy czy lepiej zdecydować się na drukarkę laserową.

Tusz szybko zasycha

Taki argument bardzo często podawany jest jako minus drukarek atramentowych. Faktem jest, iż w sytuacja gdy nie jest ona długo używana tusz znajdujący się w kartridżach jak też w dyszach może zaschnąć, tym samym powodując niemożność drukowania. Jeżeli jednak drukarka będzie co pewien czas używana, na pewno taka sytuacja nie grozi. Ponadto w wielu modelach obecnie są funkcje, umożliwiające czyszczenie dysz i głowicy drukującej nawet po dość długim czasie przestoju w drukowaniu.

Tańsze materiały do drukowania

Drukarki atramentowe bywają wskazywane jako dość drogie w eksploatacji. Jednakże jeżeli wybierze się odpowiedni model, może się okazać iż koszt drukowania nie będzie zbyt wysoki. Przede wszystkim dobrze wybierać te, w których można stosować kartridże o większej pojemności. Dzięki temu wymiany są rzadsze, a zazwyczaj w czasie wymiany należy wydrukować kilka stron, aby odpowiednio dostosować kartridż do uzyskania odpowiednich efektów drukowania. Ponadto na rynku bez problemu można znaleźć modele, w których zamiast wymiennych kartridży zamontowane są pojemniki, przeznaczone do samodzielnego napełniania tuszem. Taka opcja z pewnością jest tańsza i korzystniejsza dla użytkowników.

Cena i wielkość

Zaletą, jaka mają drukarki atramentowe są bardzo często ich niewielkie wymiary i niezwykle prosta obsługa. Dotyczy to zarówno drukowania, jak też wymiany kartridży czy napełniania pojemników tuszem. Ponadto samo urządzenie jest często mniejsze niż podobnej klasy drukarki laserowe, co sprawia, że zajmuje mniej miejsca. Wpływ na wybór klientów mają także ceny samego urządzenia, drukarki atramentowe bowiem wciąż są zaliczane do najtańszych urządzeń tego typu na rynku.

Podsumowując, drukarki atramentowe pomimo tego, że pojawia się coraz więcej nowych rozwiązań wciąż pozostają niezwykle popularnymi urządzeniami. Niektórzy utrzymują także, iż tylko takie drukarki dają satysfakcjonujące ich wydruki, jak chodzi o nasycenie barw czy nawet szybkość druku. Do użytku domowego, gdzie drukuje się co kilka dni niewielką ilość stron na pewno okażą się jednym z lepszych rozwiązań.