Czy doczekamy się SIRI w polskiej wersji językowej?

Większości z nas, szczególnie użytkownikom smartfonów marki Iphone znana dobrze jest aplikacja SIRI. Asystent głosowy SIRI obecnie posługuje się 24 językami, jednakże nadal w tym gronie nie ma naszego rodowitego, języka polskiego. Od dawna wielokrotnie pojawiały się spekulacje na temat tego, czy w końcu w którymś z systemów iOS pojawi się polskojęzyczna opcja do wykonywania wszelkiego rodzaju operacji w aplikacji SIRI. Warto wspomnieć, że niestety, ale z danych statystycznych wynika, że aż 70 % użytkowników systemu operacyjnego iOS w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych nie posługuje się asystentem głosowym o nazwie SIRI.

Możliwość pojawienia się polskojęzycznej SIRI

Okazuje się, że „paczka głosowa” dla języka polskiego znajduje się w pierwszej becie iOS. Co więcej, w tymże zestawieniu już od kilku dobrych lat Siri wspierała w pewnym sensie całkowicie inne języki aniżeli nasz ojczysty. Warto dodać, że nasi sąsiedzi być może również mają szanse na to, by SIRI posługiwała się ich językami, gdyż w becie pojawiły się: język czeski bądź słowacki. Być może my również doczekamy się SIRI, która bez problemu pozna mowę polskojęzyczną. Dzięki temu będziemy w stanie skorzystać z opcji „rozmowy” lub dyktować asystentowi głosowemu przeróżne operacje do wykonania począwszy na zwykłym wydawaniu poleceń, czy też po prostu dyktowaniu. Niektórzy sądzą, że można spróbować samemu dyktować polskie słowa aplikacji SIRI, jednakże czy okaże się to pomoce? Wątpliwe, a wręcz niedorzeczne, gdyż jest to tylko sztuczna inteligencja, która bez uprzedniego zaprogramowania jej w celu rozpoznania języka polskiego, nie będzie wstanie poradzić sobie w zrozumieniu naszej ojczystej mowy.

Na czym polega proces zaprogramowania SIRI?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że mimo, że kiedyś aplikacja ta bazowała na systemie utworzonym przez firmę Nuance, tak teraz marka Iphone stosuje się już do swego autorskiego rozwiązania. Dzięki temu aplikacja ma możliwość rozpoznawania zwiększonej liczby języków aniżeli na samym początki, gdzie dostępne były tylko język: francuski, niemiecki oraz angielski. W wielkim skrócie, proces, który pozwala na rozpoznanie przez SIRI różnych języków polega na:

  • zaproszeniu przedstawicieli danego języka oraz podjęcia z nimi współpracy
  • wymagane jest, aby posługujący się tymże językiem najlepiej wypowiadali się w różnych akcentach oraz dialektach, żeby system nie miał późniejszych problemów w rozpoznaniu
  • po zapisaniu danych rozmów, są one wdrażane do specjalnego systemu, które je później analizuje
  • możliwe jest, by specjalnie zaproszone osoby mogły przeczytać zdania oraz wyrazy, które są rejestrowane