Drukarka atramentowa czy laserowa?

printer-933098_960_720

Zastanawiasz się nad tym, jaką drukarkę wybrać? Atramentową, a może laserową? W tym artykule postaram się wyjaśnić różnicę między tymi urządzeniami.

Do domu czy do biura?

Na pewno w warunkach domowych sprawdzi się drukarka atramentowa, ale tylko wtedy, kiedy po pierwsze drukujemy sporadycznie, a po drugie tych stron jest tylko kilka. Przy większych nakładach na pewno bardziej sprawdzi się drukarka laserowa. Tym, co odstręcza od zakupu drukarki laserowej jest jej wysoka cena oraz wysoki koszt za zakup tonera. Drukarka laserowa, bądź co bądź, oferuje niższy koszt eksploatacji i zdecydowanie szybszy wydruk. Jeżeli nie planujesz wydruku profesjonalnych, pięknych zdjęc to zrezygnuj z zakupu drukarki laserowej. Jeżeli szukasz też drukarki do małej firmy to zdecydowanie sprawdzi się drukarka laserowa.

Monochromatyczna czy kolorowa?

Kolejne pytanie jakie pojawia się przy zakupie drukarki to jest pytanie o to, czy ma być to drukarka kolorowa czy moża taka, która tylko drukuje na czarno? Pytanie to wiąże się bezpośrednio z jakością wydruku. Decyzja o wyborze drukarki laserowej to równocześnie decyzja wyboru urządzenia monochromatycznego. Kolorowa drukarka laserowa jest bardzo droga. Z kolei drukarki atramentowe (zdecydowanie tańsze) pozwolą na uzyskanie kolorowych wydruków atramentowych. Właściwa decyzja, jaką należy podjąć jest związana z tym, do czego drukarka będzie nam potrzebna.

Szybkość wydruku?

Szybkiego wydruku możemy się spodziewać wyłącznie po urządzeniach laserowych. Wiadomo, jeśli chodzi nam o wydruk zdjęć, fotografii, w których ważne są detale, czy po prostu odcień koloru, to zdecydowanie w tym wypadku sprawdzą się wydruki atramentowe. Specyfikacja szybkości wydruku stron wyrażana jest w ilości wydruku określonych stron na minutę. Zastanówmy się jednak nad tym, kiedy ten element przy wyborze drukarki okazuje się ważny. Rozważmy klika możliwości:

  • szybkość od 4-10 stron / minutę W przypadku sporadycznego drukowania ważna jest raczej jego jakość niż szybkość wydruku. Dlatego można wybrać urządzenie z niskim parametrem szybkości.
  • szybkość od 10-30 stron / minutę Wydajne urządzenie pozwoli zaoszczędzić czas na drukowanie dokumentów. Ta specyfikacja sprawdzi się przy małych i średnich firmach. Pamiętajmy: czas to pieniądz.
  • szybkość powyżej 40 stron / minutę Najwydajniejsze urządzenia sprawdzą się w dużych firmach, gdzie drukowane i kopiowane są ogromne ilości dokumentów.

Wybór odpowiedniego urządzenia: drukarki laserowej czy atramentowej zależy w głównej mierze od tego, do czego będzie nam potrzebna drukarka. Drukarka laserowa przyda się w firmie, w domu drukarka atramentowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *