Chiński smartphone – kiedy warto kupić?

photography-801891_960_720

Chińska gospodarka z roku na rok jest coraz silniejsza, a za kilka lat zdetronizuje ekonomicznie nawet Stany Zjednoczone. Tego opinie pojawiają się wypowiedzieć wielu specjalistów. Z drugiej strony chiński produkt, wciąż nasuwa na myśl stereotyp bardzo niskiej ceny, ale i słabej jakości. W tym artykule odpowiemy na pytanie: Czy warto kupować chińskie smartfony?

Niski koszt siły roboczej

Jedną z najbardziej znanych przyczyn niskich cen chińskich smartfonów jest niski koszt siły roboczej. Chiny mają jedne z najniższych kosztów pracy na świecie i to jest główny powód, dla którego wielu producentów elektroniki wytwarza tam produkty. Niskie koszty pracy wcale nie oznaczają jednak niskiej jakości specjalistów.

Chińscy producenci, tacy jak Xiaomi, Huawei i Meizu mają również przewagę w budowaniu wszystkich elementów telefonów lokalnie, co oznacza, że mają mniejsze koszty transportu – w przeciwieństwie do Apple, Samsung, HTC czy Sony. Te oszczędności także przekładają się na cenę produktów.

Wysoki High-tech, ale nie rewolucyjny

Drugim czynnikiem sprawiającym, że chińskie telefony są tanie jest to, że chińscy producenci nie pakują do swoich telefonów najnowszej technologii i najnowocześniejszego sprzętu. Są bardziej zainteresowani równoważeniem ceny z wydajnością. Jeśli kiedykolwiek przeglądałeś witrynę internetową, która sprzedaje chińskie smartfony, najprawdopodobniej zobaczyłeś urządzenia, które mają rozsądnie wysoką specyfikację techniczną, ale kosztują dużo mniej niż Samsung Galaxy S6. Chińscy producenci na ogół nie są pionierami w innowacjach, ale doskonale potrafią zaimplementować w swoim sprzęcie rozwiązania stworzone przez kogoś innego.

Koncentracja na sprzedaży online

E-commerce jest preferowaną metodą sprzedaży wśród chińskich producentów. Firmy, takie jak Apple lub Samsung, wydały fortunę na budowę własnych sklepów, chińskie przedsiębiorstwa zaoszczędziły tu spore fundusze. Kiedy ktoś kupuje Galaxy S6 Edge, płaci nie tylko za sam telefon, ale także za jego dystrybucję i koszt otwarcia i prowadzenia sklepów itp.. Chińskie smartfony są często tańsze, ponieważ nie mają takich samych kosztów jak marki, które mają fizyczne sklepy.

Niskie koszty marketingowe

Widziałeś reklamy Galaxy S6? Czy słyszałeś o kontrakcie, który Robert Downey Jr podpisał w ubiegłym roku z HTC? A może o tym, że Sony chce promować Xperia Z5 w nowym filmie Jamesa Bonda? Te rzeczy kosztują fortunę.

Werdykt

  • Jeżeli zależy Ci na sprzęcie najwyższej jakości, z najbardziej innowacyjną technologią – Nie kupuj chińskich smartfonów.
  • Jeśli chcesz mieć modny telefon, reklamowany przez celebrytę – Nie kupuj chińskich smartfonów.
  • Gdy zależy Ci na dobrym sprzęcie, w bardzo dobrej cenie – chiński Smartfon to doskonały pomysł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *