Android TV – dobry wybór?

tv-627876_960_720

Wpływ technologii jest widoczny w wielu branżach. Oprócz oczywistych komputerów, z łatwością zauważymy go chociażby w sprzęcie RTV. Telewizory na przestrzeni lat ulegały szybkim zmianom. Pierwsze, wielkie pudła, stopniowo zostały zastąpione smukłymi telewizorami plazmowymi oraz LCD. Aktualnie, coraz częściej dochodzi do zakupów sprzętu oferującego trójwymiar bądź też charakterystyczne zakrzywienie obrazu.

Czym jest Android TV?

Systemy Android kojarzą się nam z telefonami komórkowymi. To właśnie one weszły na rynek przed tzw. inteligentnymi telewizorami. Smart TV pozwala na łączenie się z siecią, instalowanie aplikacji czy też korzystanie z VOD. Wszystko to, dzięki współpracy dwóch urządzeń. Pomimo wielu przydatnych funkcji, system ten posiadał pewne ograniczenia (między innymi w kwestii dostępnych aplikacji). Ewolucją systemów tego typu, było powstanie platformy Android TV.

Pomysł firmy Google to przeniesienie popularnego, niezawodnego systemu operacyjnego na ekrany teleodbiorników. Całość zadebiutowała w 2015 roku (na polskim rynku). Dzisiaj Android TV znajdziemy w produktach firmy Sony, Phillips czy też Manty. Jeżeli posiadamy zadowalający telewizor, możemy zakupić tylko tzw. przystawkę i cieszyć się systemem operacyjnym na naszym obecnym urządzeniu.

Zalety i wady rozwiązania

Przeciwnicy Smart TV w dużej mierze opierali swoją opinie na podstawowym braku rozbudowanych aplikacji. Wybór był ograniczony, brakowało tutaj pola do rozwoju. Android TV oferuje swoim użytkownikom swobodne korzystanie ze sklepu Google Play. Znajdziemy tam zatem wszystkie programy, które możemy również uzyskać na naszym smartfonie. To korzystne rozwiązanie, telefony rozwijają się bardzo szybko a dzięki połączeniu pomysłów, nasze telewizory również wykorzystają główne nowości platformy. Oczywiście, nie przystosowano do telewizorów wszystkich aplikacji dostępnych w sklepie Google Play. Na całe szczęście, większość gier oraz aplikacji jest dostępna również dla naszych teleodbiorników.

Telewizor z Android TV po podłączeniu kontrolera może pełnić funkcję konsoli do gier. Platforma bardzo dobrze współdziała ze smartfonami a do tego pozwala na powielenie obrazu z telefonu komórkowego (w celu powiększenia go). Co istotne, Android TV działa nie tylko z urządzeniami o tym samym oprogramowaniu. Możliwe jest również skonfigurowanie produktu z systemem Windows czy też IOS. Wszystko po to, aby maksymalnie zwiększyć funkcjonalność pomysłu.

Pomimo szeregu zalet, nie jest to rozwiązanie idealne. Głównym ubytkiem jest tutaj brak dostępnych aktualizacji. Co prawda producent oferuje szereg usprawnień, ale po pewnym czasie niektóre gry i aplikacje nie będą działały na naszym telewizorze. W takim wypadku, konieczny będzie zakup nowego teleodbiornika bądź rezygnacja z niektórych, nowszych funkcji.

Podsumowanie

 

 

Android TV to system, który czyni z telewizora narzędzie wielofunkcyjne. Umożliwia słuchanie muzyki, przeglądanie sieci czy też granie w gry. Warto przyglądać się w przyszłości tej technologii a także zastanowić nad jej nabyciem. W niedługim czasie, wszystkie telewizory powinny oferować usługi dodatkowe tego typu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *