Android czy iOS – który system cieszy się większym uznaniem?

smartphones-2182838_960_720

Chociaż marek telefonów jest wiele, bez wątpienia konflikt pomiędzy ich właścicielami rozgrywa się na innej linii. Posiadaczy urządzeń mobilnych antagonizuje nie model ich telefonu, ale to co znajduje się w środku. Najpopularniejsze dwa systemu operacyjne na telefony mają swoich przeciwników i zwolenników. Jednak który system naprawdę jest lepszy? Który system ma więcej zwolenników? Mowa oczywiście o Androidzie oraz iOS.

Android- popularność i otwartość

Jeżeli weźmiemy do ręki jakikolwiek smartphone, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie on wyposażony w system operacyjny Android. Jest to zdecydowanie najbardziej popularny system na telefon. Jest prosty i pozwala na naprawdę dużo. Zadowoleni są z niego zarówno zwykli użytkownicy jak i programiści. Bardzo łatwo wejść do niego i pozmieniać poszczególne elementy, co cieszy bardzo osoby znające się na programowaniu. Zwyczajni użytkownicy, nie posiadający takiej umiejętności, zachwyceni są intuicyjnością systemu oraz ogromną ilością aplikacji, które w znacznej większości są darmowe. Możliwość łączenia się z milionami innych użytkowników w prosty sposób jest bardzo chwalona. 

iOS- estetyka i łatwość

System iOS to system, w który zaopatrzone są smarphony firmy Apple. Tutaj zachwyt najczęściej jest całokształtem pozytywnych uczuć odnoszących się do producenta. System charakteryzuje to, co produkty firmy z Cupertino. Przede wszystkim jest to wysokiej jakości estetyka oraz niezawodność. Sytem jest bardzo stabilny i pozwala na bardzo dużo. Co prawda nie można w nim majsterkować, jednak nie ma takiej potrzeby. Na wysokiej jakości są podstawowe aplikacje, które są już wbudowane. Ich użyteczność jest na tyle duża, że nie trzeba zmieniać na inne odpowiedniki. 

Krytyka systemów

Android bywa jednak bardzo często krytykowany. Przede wszystkim punktowana jest jego niestabilność. Chociaż wszystko chodzi na początku płynnie i wyśmienicie, to po jakimś czasie system się często zacina, a czasami nawet telefon może się wyłączyć. Bardzo łatwo też zapchać system. Tego kłopotu nie mają posiadacze systemu iOS. Problem polega jednak na tym, że dostępny on jest tylko z telefonami firmy Apple, co nie zadowala każdego. Także odpychająca są często płatne aplikacje, który w przypadku Androida są darmowe.

Trudno powiedzieć który system cieszy się większym uznaniem. Trzeba pamiętać, że każdy ma swoje wady i zalety. Nie należy przeceniać możliwości każdego z nich. Warto wypróbować zarówno jeden jak i drugi, by samemu umieć sformułować ocenę, nie wydając przez to kategorycznych sądów. Warto bowiem pamiętać, że każdy oczekuje od telefonu (a zatem i systemu) czego innego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *